Elevii Şcolii Gimnaziale Ştefan cel Mare Bistriţa învaţă despre antreprenoriat în „regiunea lămâilor”- Campania, Italia

Elevii Şcolii Gimnaziale Ştefan cel Mare Bistriţa învaţă despre antreprenoriat în „regiunea lămâilor”- Campania, Italia | Răsunetul (rasunetul.ro)

În perioada 4-8 aprilie 2022, o echipă formată din patru elevi (clasa a V-a) şi doi profesori a reprezentat Şcoala Gimnazială Ştefan cel Mare la mobilitatea din Salerno, Italia. Această întâlnire a fost a patra mobilitatea a proiectului Start-EU-Up! coordonat de către şcoala noastră. În cele cinci zile de activităţi, copiii au participat la ateliere, prelegeri despre antreprenoriat și vizite care să ofere exemple de bune practici.

Profesorii de economie ai școlii gazdă (care este specializată în comerț) au organizat activități pentru a ajuta participanții să îndeplinească următoarele sarcini: identificarea grupurilor ţintă de clienţi în funcţie de diferite tipuri de produse; stabilirea prețului corect în funcție de un set de factori specifici; strategii de vânzare; cum se prezintă produsele în magazine in funcţie de profilul clientului; modul de organizare a campaniilor şi concursurilor de promovare a vaânzărilor.

 Aspectul cultural-istoric al întâlnirii a fost atins prin vizitarea a două situri arheologice importante: Pompeii și Paestum. Elevii au descoperit moștenirea istorică a regiunii Campania. A fost o oportunitate De asemenea, ni s-a oferit un exemplu de afacere locală de succes: Fabrica de Mozzarella din Pontecagnano. În timpul vizitei, elevii au observat cum, dintr-o mică afacere de familie, firma a ajuns să fie unul dintre cei mai mari producători de mozzarella din Italia. Ei au observat procesul de producție, au discutat despre avantajele ciclului de producție, dar au şi gustat din minunata brânză.

Pentru elevii noştri a fost prima activitate de învăţare Erasmus, cu siguranţă una dintre cele mai frumoase:

„Mi-a plăcut cel mai mult modul în care am comunicat şi colaborat cu ceilalţi elevi, chiar dacă au fost puţin mai mari decât noi. Munca în echipă este foartă importantă”- Vlad

„Am descoperit că limba engleză este foart folositoare. Fără să fii avut noţiuni minime de limbă engleză, nu am fi putut participa la această întâlnire”-Mihai

„ Mi-a plăcut zona Campania foarte mult. Preferata mea a fost excursia la ferma de lămâi, am descoperit câte putem face din lămâi şi cât de multe sortimente sunt”-Alesia

„ Faptul că am petrecut o săptămână în compania unor copii din cinci ţări, a fost minunat. Am învăţat mult de la ei, am schimbat numere de telefon, continuăm să vorbim. Sperăm să ne reîntâlnim”-Maria

Anca Lazaric

 profesor limba engleza

 Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare”,  Bistrița

error: Content is protected !!