Elevi şi profesori de la Școala Gimnazială ”Viorel Nimigeanu” Nimigea de Jos, în Germania, printr-un proiect Erasmus +

https://rasunetul.ro/elevi-si-profesori-de-la-scoala-gimnaziala-viorel-nimigeanu-nimigea-de-jos-germania-printr-un

Zilele acestea elevi și profesori din școala noastră au participat la o mobilitate Erasmus + în Germania. Activitatea e cuprinsă în proiectul ”Jobs for the Future” care grupează școli din Germania (Mörike-Realschule, Heilbronn) – coordonatori, România (Școala Gimnazială ”Viorel Nimigeanu” Nimigea de Jos), Spania (Fundacion Noruega Costa Blanca, Alfaz del Pi), Macedonia de Nord (OOU “Metodi Mitevskl-Brico”, Lozovo) și Estonia (Türi Pöhikool, Türi Järvamaa). Temele discutate în cadrul proiectului sunt: TIC – Tehnologii noi – competențe digitale, Învățare antreprenorială – educație de antreprenoriat, Probleme legate de piața muncii, ghidarea carierei / Șomajul în rândul tinerilor.

Programul mobilității a îmbinat cunoașterea orașului, a împrejurimilor școlii gazdă (turul orașului Heilbronn, vizitarea Palatului Heidelberg – importantă clădire renascentistă, ”Old Bridge” – o destinație turistică importantă), diverse activități școlare (lecții în germană, workshop la ”Experimenta Science Center” cu tema construirea unui vehicul solar,  demonstrații cu tehnică digitală modernă, prezentarea școlii de origine folosind aplicații digitale, jocuri pe Kahoot) precum și demonstrarea rolului tot mai important al tehnicii pentru mediu și societate (Fabrica Audi de la Neckarsulm, Zweiradmuseum – important muzeu de biciclete și motociclete).

Fiind al treilea proiect de mobilitate europeană care se desfășoară la școala noastră, ne bucurăm că elevii noștri au ocazia să cunoască școli diferite, persoane noi, să se integreze în educația europeană.

prof. Florin Bindea

error: Content is protected !!